Rozmawiając z klientami o wycięciu drzewa często słyszymy pytanie dotyczące maszyny do zmielenia gałęzi. Maszyna ta a raczej urządzenie rozdrabniające gałęzie to rębak. Pozwala on na przemielenie gałęzi oraz zdrewniałych części roślin na frakcję wykorzystywaną do uzdatniania gleby, ściółkowania lub na opał w przystosowanych do tego piecach.

W opinii doświadczonych operatorów rębaka gałęzie poddawane zrębkowaniu powinny być świeżo ścięte lub mające najwyżej kilka tygodni od chwili wycięcia. Wytłumaczenie jest bardzo proste. Zleżałe gałęzie po wycince (kilka miesięcy a nawet rok i dłużej) powodują nadmierną eksploatację urządzenia i szybkie tępienie noży. Jeśli ktoś zainwestował w zakup nowego rębaka kilkadziesiąt tysięcy złotych i więcej, to z przyczyn ekonomicznych nie będzie podejmował się wykonania takich właśnie zleceń.
Mając na uwadze zamówienie usługi zrębkowania musimy posiadać wiedzę, jaką maksymalną średnicę mają gałęzie do utylizacji. Podyktowane jest to tym, że istnieją górne granice średnic, powyżej których urządzenie nie jest w stanie działać. Limity te to na ogół 8,5 cm, 10 cm, 15 cm, 20 cm.
Rębaki, które są na wyposażeniu firm zajmujących się wycinką drzew i przycinaniem konarów powinny mieć dużą moc i wydajność. Zazwyczaj do obsługi wymagają 2-3 pracowników. Wynika to z potrzeby skoordynowania działań jak donoszenie do urządzenia, obsługa podajnika. Zrębkowanie odbywa się na pryzmę lub bezpośrednio na środek transportu, jeśli klient zamawia wywóz urobku
Co ze zrębkami po wycince ?
Zrębki to świetny materiał do użyźniania gleby. Dotyczy to miejsc, gdzie nie możemy lub nie chcemy wymieniać ziemi. Gleba nawieziona będzie zawsze obca i rośliny mogą na nią źle reagować. Natomiast gleba uzdatniona zrębkami po wycięciu drzew będzie miała pozytywny wpływ na rośliny. Trzeba pamiętać jednak o podstawowej zasadzie: jeśli trociny i zrębki pochodzą z drewna liściastego koniecznie muszą być przekompostowane, zaś z iglastego – niekoniecznie.
Zrębki można również wykorzystać do ściółkowania. Ściółkowanie eliminuje potrzebę sztucznego nawożenia ogrodu i daje niesamowite rezultaty.
Dlaczego warto stosować zrębki?
1.
Są mile widziane przez dżdżownice i inne pożyteczne
mikroorganizmy w glebie, dzięki którym rośliny bujniej rosną i
są zdrowsze.
2.
Poprawiają warunki glebowe, ziemia staje się pulchna i ma optymalną
wilgotność.
3.
Ziemia szybciej się nagrzewa, co jest wielkim plusem zwłaszcza
wiosną.
4.
Wyściółkowane rabaty i grządki są estetyczne i nie
zachwaszczone. W przypadku uprawy truskawek i poziomek poprawiają
jakość gleby chronią przed jej wysychaniem i eliminują
zapiaszczenie, zabrudzenie samych owoców.