Frezowanie pni po wycince drzew
Wycinka drzew to jedno a sprzątanie po wycince to drugie
Urządzenie niezbędne do rozdrabniania wgłębnego pni po dokonaniu wycinki drzew dostępne jest pod różnymi nazwami: frez do pni, frezarka do pni, karczownik albo niwelator do pni.
Za pomocą takiej maszyny można zniwelować pień pozostawiony zarówno nad powierzchnią gruntu, jak i poniżej jego powierzchni. Frezowanie to kontrolowane, płynne skrawanie powierzchni pnia. Z powodu dużej różnorodności typów tego urządzenia nie sposób wymienić ich wszystkich.
Na rynku dostępne są frezarki holowane, jak również samobieżne czyli poruszające się na kołach lub gąsienicach. Jedną z najistotniejszych cech frezarki według pracowników branży zajmującej się wycinką drzew jest łatwość jej transportu oraz szerokie pole manewrowania w pracy istotne szczególnie na terenach miejskich czy cmentarzach. Ważnym parametrem jest również: dopuszczalna wysokość frezowania ponad powierzchnią gruntu (do max 50 cm) a także głębokość frezowania pod powierzchnią gruntu (do max 50-60 cm). Parametry te są oczywiście różne w zależności od modelu.
Zagospodarowanie ubytku po wyfrezowanym pniu następuje poprzez zasypanie nawiezioną ziemią lub jest zagospodarowywane wg planów. Zastosowanie frezowania pni jest szczególnie istotne w przypadku wycinki prowadzonej wzdłuż pasów drogowych, na osiedlach, w parkach, na cmentarzach czy wzdłuż ciągów komunikacyjnych.
Cena usługi frezowania ustalana jest zazwyczaj na podstawie obwodu pnia i wyliczana według wzoru cena = obwód w cm x stawka za 1 cm. Jeśli zlecenie obejmuje pojedyncze ilości pni należy się liczyć także z dodatkowymi kosztami wynikającymi z dojazdu.